تالار گفتگو (فروم)

روابط بشری از دیرباز جزء لاینفک زندگی انسان ها بوده است. دوهزار سال پیش میدان (بازار) مرکزی شهر رم (در زبان لاتین  Forum Romanum ) برای صدها سال مکانی برای انجام جشن ها و مراسم رسمی، برگزاری انتخابات، جلسات دادگاه و بیش از همه محل گفتگو و تبادل نظر شهروندان بوده است. در دنیای امروز تالارهای گفتگوی اینترنتی معادل فروم های دنیای باستان هستند. مکانی برای تبادل نظر در موضوعات عمومی و تخصصی البته با شمایل و امکانات دیجیتال.

تالارهای گفتگوی اینترنتی، سایت هایی هستند که امکانات و پیش نیازهای لازم برای راه اندازی سخنگاه (Forum – تالارگفتگو) را فراهم می کنند، کاربران این سایت ها میتوانند در تالار گفتگو در موضوع خاصی با یکدیگر به بحث پرداخته و حتی مناظره کنند. ضمن بر اینکه مباحث مطرح شده برای بازدیدکنندگان عادی اینترنت نیز قابل مشاهده است. در تالار های گفتگو -در قیاس با چت روم ها (سایت های گفتگوی آنلاین)-امکان آرشیو کردن گفتگو ها وجود دارد، که این امر امکان دسترسی های بعدی را برای بازدیدکنندگان و اعضای تالار فراهم میکند و میتواند به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد. ضمن بر اینکه ناظر تالار می تواند بر مطالب بیان شده توسط کاربران کنترل و نظارت داشته باشد. فروم ها کاربردهای متنوعی دارند از موضوعات آموزشی تا مباحث اجتماعی و فرهنگی روز. برای مثال شما میتوانید مشکل خود در فتوشاپ و یا پاسخ سوال فیزیک خود را در فروم های مرتبط بیابید.

در فروم ها واژه هایی همچون پست، موضوع ( thread / topic )، ناظر تالار ( moderator ) یا  ناظر موضوع و مدیر تالار ( administrator ) فراوان به گوش می رسند. پست مطلبی است که توسط کاربر نوشته شده و پس از انتشار شامل نام و مشخصات کاربر نیز میباشد، مطلبی که میتواند آغاز کننده مبحث یک موضوع جدید و یا در پاسخ  و ادامه پست کاربران دیگر  موضوع باشد، تعداد کاراکترهای هر پست نیز قابل مدیریت بوده و می توان برای آن کمینه و بیشینه تعریف کرد. ضمنا هر کاربر به طور معمول امکان حذف یا اصلاح پست های پیشین خود را دارد. در تالار گفتگو هر موضوع بطور مستقل و در بخشی مجزا از دیگر موضوعات به بحث گذاشته شده و مدیریت میشود. ناظر موضوع امکان بررسی پست ها را دارد و میتواند در صورت لزوم از نمایش پست پیش از انتشار آن در تالارگفتگو  جلوگیری نماید. مدیر تالار گفتگو علاوه بر تایید و رد صلاحیت کاربران تالار، طراحی ظاهر تالار و وضع قوانین حاکم بر سایت را اعمال میکند.

تالارهای گفتگو محبوبیت چشمگیری در دنیا دارند برای نمونه  فروم Gentoo که در زمینه سیستم عامل لینوکس فعالیت میکند صدها هزار کاربر داشته و دارای حدود ۴ میلیون پست می باشد، تالارهای گفتگوی ایرانی پرکاربر و فعال در موضوعات اجتماعی و مباحث IT فعال نیز بیش از ده هزار کاربر دارند.

 برای راه اندازی یک فروم، نرم افزارهای ویژه طراحی شده اند، از نمونه های رایگان و متن باز (نظیر  MyBB, PHPBB و SME) تا نسخه های تجاری قابل خرید (VBulletin و invision power board ) که همگی این نرم افزار ها از زبان فارسی نیز پشتیبانی میکنند.

منتشر شده در بلاگ ایران هاست توسط: نصیری

ایران هاست، ارائه دهنده سرويس های ثبت دامنه، ميزباني وب، میزبانی ایمیل، میزبانی اختصاصی و سرورهای اختصاصی و مجازی مطابق با استانداردهای جهانی

شما ممکن است علاقه داشته باشید:

2 تفکر بر روی “تالار گفتگو (فروم)”

  1. سئو گفت:

    مطلب خوبی بود سپاسگزارم

  2. VBulletin خیلی خوبه. مطلبتون عالی بود. ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی ما