HostName Lookup بهینه سازی آپاچی

HostName Lookup حالتی  است که آپاچی یک جستجوی معکوس DNS را به ازای هر آی پی از سرویس گیرنده ای که به آن متصل می شود انجام می دهد.این فرایند  علاوه بر  داشتن قابلیتی برای برای فعال و غیر فعال کردن آن ،  یک پروسه دو مرحله ای نیز دارد که در آن ابتدا یک جتسجوی معکوس  انجام شده و  در ادامه یک Forward Lookup انجام می شود تا نام هاست را با آدرس آی پی مطابقت دهد.

یکی از پیشنهاد های رایج برای بهینه سازی آپاچی این است که HostName Lookup غیر فعال شود زیرا فعال بودن آن باعث افزایش تاخیر و کند شدن وب سایت ها می شود. خاموش کردن آن نیز ایده خوبی است اما :

جدا از تنظیمات، زمانی که mod_authz_host برای کنترل دسترسی بوسیله hostname استفاده شود یک جستجوی معکوس دوتایی  انجام می پذیرد.

mod_authz_host یک ماژول آپاچی است که برای کنترل پذیرفتن یا رد کردن دسترسی ها، بر اساس آدرس IP یا نام هاست مورد استفاده قرار میگیرد. مشکل زمانی بروز می کند که شما بخواهید از نام هاست به جای آی پی  استفاده کنید.

برای مثال :


Order Deny,Allow
Deny from user.isp.com


اگر این کد را در یک فایل Htaccess یا فایل پیکربندی virtual host استفاده کنید ، حتی اگر شما جستجوی Host Name را هم خاموش کرده باشید آپاچی باز هم یک  جستجوی معکوس DNS انجام می دهد. شاید این مشکل بزرگی به نظر نرسد اما برخی از آی پی آدرس ها دارای رکورد PTR نیستند. لذا اگرآی پی  یک کاربر توسط ISP به او اختصاص داده شده باشد این کاربر در خواهد یافت که وب سایت شما بسیار کند لود می شود.

راه حل این مشکل تنها استفاده از آدرس IP برای Deny کردن دسترسی است :


Order Deny,Allow
Deny from 192.168.0.1


اگر نمی توانید از  به کار بردن host name صرف نظر کنید، به جای اینکه این تنظیمات را بر کل virtual host اعمال کنید می توانید از قوانین allow/deny برای پوشه ها یا فایل های خاص استفاده کنید. به یاد داشته باشید، جستجوی معکوس DNS تنها زمانی اتفاق می افتد که آپاچی با این فرامین روبرو شود. بدین منظور پیشنهاد می شود نگاهی به FilesMatch  و  DirectoryMatch  بیاندازید.

منتشر شده در بلاگ ایران هاست توسط: نصیری

ایران هاست، ارائه دهنده سرويس های ثبت دامنه، ميزباني وب، میزبانی ایمیل، میزبانی اختصاصی و سرورهای اختصاصی و مجازی مطابق با استانداردهای جهانی

شما ممکن است علاقه داشته باشید:

0 تفکر بر روی “HostName Lookup بهینه سازی آپاچی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی ما

دسته بندی ها