نرم افزار های مدیریت محتوا برای ساخت شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی درچندین سال اخیر کاربران زیادی را به سمت خود جذب نموده اند و به صورت چشمگیری محبوب و درآمد زا شده اند.اکنون شما نیز می توانید با استفاده از نرم افزار های مدیریت محتوای (CMS) خاصی شبکه اجتماعی خود را راه اندازی نمایید.

برخی از برترین نرم افزار های مدیریت محتوا برای ساخت شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی درچندین سال اخیر کاربران زیادی را به سمت خود جذب نموده اند و به صورت چشمگیری محبوب و درآمد زا شده اند.اکنون شما نیز می توانید با استفاده از نرم افزار های مدیریت محتوای (CMS) خاصی شبکه اجتماعی خود را راه اندازی نمایید. اما قبل از طراحی و شروع به کار باید یک فضای میزبانی مناسب برای سایت خود تهیه نمایید..

یکی از خصیصه های شبکه های اجتماعی امکان گفتگوی آنلاین (Chat) بین کاربران می باشد، که اکثر شرکت های ارایه دهنده خدمات میزبانی وب اجازه راه اندازی اتاق های گفتگوی آنلاین را در سرویس های اشتراکی خود نمی دهند، زیرا این قابلیت نیازمند مصرف بالایی از CPU سرور می باشد. همچنین حتی اگر از راه انداختن اتاق های گفتگو نیز صرف نظر نمایید، بازهم سرویس های اشتراکی به دلیل وجود محدودیت در مصرف CPU و RAM پاسخگوی نیاز شما برای یک شبکه اجتماعی نخواهند بود.

در صورتی که قصد راه اندازی شبکه اجتماعی محلی با تعداد کاربران نه چندان زیاد (بین 100 تا 200 کاربر) را دارید، می توانید از سرویس های اختصاصی مجازی VDS که با قیمت های نسبتا پایینی عرضه می گردند استفاده نمایید. اما در صورتی که پیش بینی می کنید شبکه اجتماعی شما ، کاربران میلیونی را به خود جذب خواهد کرد، دیگر قادر به استفاده از VDS نیز نخواهید بود و ناچار به تهیه یک یا حتی چندین سرور اختصاصی خواهید بود که این امر هزینه های قابل توجهی را نیز به همراه دارد.

وب سایت Vivalogo در ماه اکتبر سال 2011 لیستی از برترین نرم افزار های مدیریت محتوا مخصوص سایت های شبکه اجتماعی را منتشر نموده است که در ادامه برخی از آن ها را معرفی خواهیم نمود. اکثر این نرم افزار های رایگان و به سادگی قابل دانلود می باشند. (برخی از نرم افزار های مذکور که به صورت تجاری بوده و نیازمند پرداخت هزینه می باشند در لیست مشخص شده اند.)

 نرم افزار Social Engine  (نسخه 30 روزه رایگان)

 Social Engine یک نرم افزار ساخت شبکه های اجتماعی است که با زبان PHP و Zend طراحی شده است. این نرم افزار به شما را قادر می سازد تا به سادگی شبکه اجتماعی خود شامل گروه های مختلف، آلبوم های تصاویر، قابلیت ارسال پیغام ها خصوصی، حساب های کاربری افراد، اضافه کردن ویدیو، اخبار را به سادگی راه اندازی نمایید. قابل ذکر است که این نرم افزار قابلیت Drag and Drop بوده که نحوه مدیریت آن را به مراتب آسان تر ساخته است.

 نرم افزار Sharetronix (رایگان)

Sharetronix یک نرم افزار متن باز مناسب و بسیار محبوب برای میکروبلاگینگ می باشد که به کاربران به سادگی امکان به اشتراک گذاری مطالب، تصاویر و بسیاری از انواع اطلاعات چند رسانه ای دیگر را به طور همزمان ارایه می دهد.

نرم افزار jCow (رایگان)

jCow نیز از دیگر نرم افزار های مورد استفاده برای ساخت شبکه های اجتماعی می باشد که توسط زبان PHP نوشته شده و به صورت متن باز در اختیار کاربران قرار می گیرد. این نرم افزار به شما امکان راه اندازی یک شبکه اجتماعی

نرم افزار SocialCMS  (رایگان)

SocialCMS یک نرم افزار متن باز و رایگان ساخت شبکه های اجتماعی با محیط کاربری فوق العاده ساده می باشد که به هر کاربر غیر متخصصی نیز امکان مدیریت وب سایت را می دهد. این نرم افزار توسط زبان PHP طراحی شده و از دیتابیس MYSQL استفاده می نماید و امکانات بسیاری از قبیل پوسته های بسیار متنوع (Theme)، افزونه های پیشرفته تر، امکانات ویژه برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و راه اندازی خبرنامه را در اختیار کاربران قرار می دهد.

 

نرم افزار Mahara

Mahara  نیز از دیگر نرم افزار های متن باز این حوزه می باشد که با ظاهری بسیار انعطاف پذیر و روان می تواند در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. این نرم افزار دارای قابلیتی مانند امکان ساخت وبلاگ، ابزار ساخت رزومه، ابزارهای مورد استفاده دز شبکه های اجتماعی و ارتباط بین کاربران و همچنین امکان راه اندازی مرکز آموزشی آنلاین می باشد.

منابع :

http://www.vivalogo.com/vl-resources/best-community-software-social-network-scripts-platforms.htm

http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=951618

I’m a real lover of all things geeky, the internet, and anything related. I enjoy system administrating ,research ,web design, playing around with new technologies, and also E-commence concepts.

I am also a huge advocate of open source softwares.
In this blog I have mostly jotted down things that I encountered in my work as a web hosting professional and considered noteworthy.

  • تهرانی

    مقاله بسیار جامع و مفیدی بود. باتشکر