10 ابزار برتر تحلیل و آمارگیری وب سایت

اگر ارزش اندازه گیری ندارد، ارزش انجام دادن هم ندارد.

در هر تجارتی دنبال کردن آمار، ارقام و بررسی اطلاعات برای گرفتن تصمیم مناسب، می توان گفت یکی از دلایل اصلی موفقیت یا شکست است.
تجارت ها از بزرگ تا کوچک می بایست، گزارش های دقیقی از سفارشات، انبار، فروش، خرید و خیلی موارد دیگر تهیه نمایند تا بتوانند تشخیص دهند که تجارت انها به چه سویی می رود و در صورت نیاز اقدامات و تمهیداتی جهت اصلاح آن اتخاذ کنند.
اما چرا باید برای یک تجارت آنلاین دنبال کردن این اعداد و ارقام اینقدر مهم باشد؟ و خیلی مهمتر، یک تجارت آنلاین و بلاگ چه چیزی را باید دنبال کند؟ در وب سایت شما، فروش شما، مهمترین چیزی که می بایست دنبال کرد، عملکرد است.
دلیل موفقیت تجارت آنلاین شما همواره ترکیبی از چند ایده، تلاش و کنار هم قرار گرفتن چند استراتژی مناسب بازاریابی است.

تجارت شما ممکن است در حال حاضر در بهترین وضعیت خود باشد، اما به کجا می رود؟ چگونه به اینجا رسید؟ از خودتان سوالاتی بپرسید که انگار سرمایه گذار خود هستید (و واقعات هم هستید)، آیا می توانید این سوالات را پاسخ دهید؟

برای اینکه به خوبی متوجه شوید که چه چیزی مناسب وب سایت شما است و به رشد آن کمک می کند، نیاز به یک سیستم تحلیل و آماری خوب دارید. آنها اطلاعات جمع بندی شده کلی یا احتمالی را ارائه نمی دهند، بلکه دقیقا اعلام می کنند چه اتفاقی در وب سایت شما در حال وقوع است.

بدون یک سیستم تحلیل و آمار خوب، تجارت شما با چشم بسته پرواز می کند.

۱۰ ابزار برتر تحلیل و آمار گیری

ترتیب این لیست نظر شخصی من می باشد و ممکن است ابزاری را (در این لیست و یا خارج آن) بیابید که از نظر شما استحقاق رتبه اول باشد

۱- Google Analytics

Analytics001

ابزار تحلیل و آماری که اکثر کاربران با آن شروع می کنند (و با دلیل موجهی هم اینکار را انجام می دهند)، به هیچ عنوان ابزار بدی نیست، این ابزار اطلاعات مناسبی را ارائه می دهد و رایگان هم هست!

این ابزار، نقطه عطف اندازه گیری داده در وب سایت شما می باشد و اگر آنرا در وب سایت خود فعال نکرده اید، باید الان انجام بدین و برای بازدهی هرچه بیشتر پیشنهاد می شود انرا در کنار Google Webmaster Tools استفاده کنید.

Google Analytics امکانات بسیار متنوعی نیز دارد که من فکر می کنم خیلی از افراد زمان صرف به کارگیری بهینه آنها نمی کنند. بلاگ KISSmetrics (علی رغم شرکت رقیب بودن در صنعت تحلیل و آماری) پست هایی ارائه داده تا بتوان از Google Analytics حداکثر میزان بازدهی را دریافت نمود.

یکی ۵۰ منابعی است که می بایست درباره ی داخل و خارج Google Analytics بدانید و دیگری ۹ تکنیک فوق العاده است که می توانید هنگام استفاده از این ابزار بکار ببرید.

به صورت کلی این یک ابزار مناسبی برای هر وب سایت است، اما برای افرادی بیشتر مفید خواهد بود که تازه وارد صنعت تحلیل و آمارگیری شده اند. در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری Google Analytics

۲- Clicky

Analytics002

Clicky Analytics (که در GetClicky.com واقع شده) تحولاتی در صنعت تحلیل و آمار ایجاد می کند که به امروز همچنان این تحولات ادامه دارد. معمولا این ابزار اولین ابزاری است که کاربران پس از Google Analytics به آن کوچ می کنند.
تفاوت اصلی و کلیدی در تاخیر اطلاعات آماری است. در Google Analytics شما یک روز بعد اطلاعات آماری را دریافت می کنید در حالیکه در Clicky اطلاعات به صورت آنی ارائه می شوند.

به صورت کلی اگر به دنبال یک پکیج تحلیل و آمارگیری مناسب برای وب سایت خود می گردید که دسترسی آنی به اطلاعات آماری را ارائه می دهد، من شخصا Clicky را پیشنهاد میدهم، اما نگذارید این امر جلوی شما را برای مطالعه باقی ابزار های موجود در این لیست بگیرد.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری Clicky

 ۳- Mint

Analytics003

Mint Analytics یکی از ابزار های جدید مورد علاقه من است و در قیمت بسیار مناسبی ارائه می شود، این تنها ابزاری در لیست ما می باشد که شما تنها کافیست یک بار هزینه آنرا بپردازید.

Mint واقع در HaveAMINT.com، به صورت پیش مبلغ ۳۰$ به ازای هر وب سایت دریافت می کند، اما دیگر به صورت دوره ای هزینه دیگری دریافت نخواهد کرد. این ابزار در مقابل ابزارهای دیگر که هزینه های بسیار پایین دوره ای میگیرند بسیار مناسبتر است، اما می خواهید از ابزار های تحلیل و آماری در بازه طولانی مدت استفاده کنید Mint یکی از انتخاب های اصلی شما می بایست باشد.

نه تنها این ابزار دارای یک قیمت مناسب است، بلکه با امکانات تازه و ساده ای ارائه می شود. اطلاعات و جداول ارائه شده در این ابزار تحلیل و آمار ساده بوده و راحت قابل فهم می باشند و هرآنچه که نیاز دارید را به شما ارائه می دهند.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری Mint

۴- Church Analytics

Analytics004

این ابزار تحلیل و آمارگیری یکی از زیباترین رابط های کاربری موجود در حال حاضر را دارا می باشد. یکی از افتخارات این ابزار آمارگیری، ارائه اطلاعاتی می باشد که واقعا به آنها نیاز دارید و داده هایی که به رشد وب سایت شما کمک نمی کند، ارائه نمی شود. Church Analytics به نسبت در این عرصه نوظهور می باشد، اما با توجه به مشاهدات من، این ابزار یک سیستم قابل اطمینان برای تحلیل اطلاعات آماری می باشد.

یکی از مزایای این ابزار، رابط کاربری ساده آن می باشد، زیرا در ابزار های تحلیل و آمارگیری بسیار مهم است که راحت قابل استفاده باشند.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری church-analytics

۵- KISSmetrics

Analytics005

KISSmetrics یک سیستم عالی برای شناختن بازدیدکنندگان شما ارائه می دهد، من شخصا این ابزار را بیشتر برای تجارتهای فروش آنلاین پیشنهاد می دهم. امکانات ارائه شده در این ابزار ممکن است برای بلاگ ها مناسب نباشد.

البته نمی گوییم که نمی توان برای بلاگ ها استفاده کرد، مخصوصا برای بلاگ هایی که محصولاتی را برای ارائه دارند، اما ابزارهایی که در این سیستم لحاظ شده مسلما برای فروشگاه های آنلاین تعبیه شده اند و من این ابزار را برای اینگونه وب سایت ها به جای ابزار های دیگر این لیست پیشنهاد می دهم.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری kissmetrics

۶- Open Web Analytics

Analytics006

Open Web Analytics تمرکز خود را بر سادگی ابزار خود گذاشته است و ماهیت Open source بودن آن نیز مشهود به این امر است. اگر شما به دنبال ابزاری رایگان که قابل قیاس با Google Analytics باشد، هستید، این ابزار مناسب شما است به خصوص اگر شما علاقمند استفاده از پروژه های Open source هستید.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری open web analytics

۷- Clicktale

Analytics007

اگر واقعا می خواهید بدانید که مشتریان شما چگونه با وب سایت شما در تعامل هستند، در این ابزار می توانید به صورت عینی تعاملات آنها را با وب سایت خود با استفاده از Clicktale مشاهده نمایید.

با این ابزار می توانید مشاهده کنید که بازدیدکنندگان وب سایت شما با چه بخش های وب سایت در تعامل بوده و بیشتر به آنها توجه داشته اند و در مقابل آن چه بخش هایی را نادیده گرفته اند.

اگر شما چنین اطلاعاتی را در رابطه با بازدیدکنندگان خود می خواهید داشته باشید، حتما پیشنهاد می شود Clicktale را آزمایش کنید.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری ClickTale

۸- CrazyEgg

Analytics008

CrazyEgg یکی دیگر از پروژه های Neil Patel (مالک فعلی KISSmetrics) است و راهکار های بصری زیادی در رابطه با نحوه گشت و گذار بازدیدکنندگان در وب سایت شما ارائه می دهد.

این ابزار چند “maps” (نقشه) برای مشاهده اینکه چگونه بازدیدکننگان شما در حال مرور وب سایت هستند ارائه می دهد:

  • Heatmap: یک تصویر از محل هایی که مردم در وب سایت شما کلیک نموده اند ارائه می دهد. این به شما اجازه می دهد که بفهمید چه بخش هایی محبوب بوده و می توانید با در نظر گرفتن این امر در آینده تغییراتی در وب سایت خود اعمال کنید.
  • Scrollmap: این نقشه به شما نشان می دهد که چقدر کاربران در صفحات شما Scroll کرده اند و به شما کمک می کند تا بدانید چه زمانی بازدیدکنندگان، صفحه ی شما را رها کرده اند.
  • Confetti: با این نقشه می توانید تمام کلیک هایی که در وب سایت شما می شود را طبقه بندی کنید و بر اساس نتایج آن منابع وب سایت خود را مدیریت کنید.
  • Overlay: وقتی که شما به این نقشه نگاه می کنید می توانید متوجه شوید که بر روی هر مولفه در صفحه ی شما چند بار کلیک شده است.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری crazyegg

۹- Piwik

Analytics009

Piwik یکی دیگه از نمونه شرکت هایی است که ابزار تحلیل و آمارگیری ثابت و قدرتمندی ارائه می دهد که Open source نیز می باشد.

Piwki یکی دیگر از ابزار های رایگان تحلیل و آمارگیری جایگزین Google Analytics می باشد و با توجه به مشاهدات من تقریبا همان داده های آماری را ارائه می دهد بنابراین این ابزار قابل قیاس با Google Analytics می باشد با تاکید بر پروژه Open source بودن.

این ابزار یک نرم افزار PHP MySQL می باشد که شما آنرا بر روی وب سرور خود دانلود و نصب می کنید. در انتهای مراحل ۵ دقیقه نصب یک قطعه کد JavaScript به شما داده می شود. کافیست این قطعه کد را Copy نموده و آنرا در وب سایتی که می خواهید رهگیری شود Paste کنید.

لینک مقاله

۱۰- CloudFlare

Analytics010

سرویس جدیدی که با آن به تازگی آشنا شدیم CloudFlare است. این وب سایت به نوعی یک مورد خلاف قاعده در این لیست می باشد، اما با توجه به آزمایشات انجام شده، CloudFlare ابزار مناسب تحلیل و آمارگیری ارائه می دهد.

علت اینکه می گوییم خلاف قاعده است، به این علت می باشد که این وب سایت بیشتر تاکید بر امنیت و سرویس های CDN دارد و سرویس تحلیل و آمارگیری را در کنار آنها به عنوان مکمل ارائه می دهد.

به نظر می رسد این سرویس افزونه مناسبی به هر وب سایتی می باشد، حتی بسته رایگان آن، زیرا این سرویس را به عنوان محصولی معرفی می کند که می تواند وب سایت ها را جهت یافتن مشکلات امنیتی اسکن کرده و از تکنولوژی روز دنیا برای افزایش سرعت وب سایت استفاده کند و به شما اطلاعاتی در رابطه با بازدیدکنندگان وب سایتتان با آمار و جداول ارائه دهد.

در لینک زیر می توانید آموزش نحوه استفاده از این ابزار را در دانشنامه ایران هاست مطالعه فرمایید: راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری cloudflare

نتیجه گیری

بسیار مهم است که داده ها و ترافیک وب سایت خود را زیر نظر داشته باشید.
اگر تصمیم دارید وب سایت خود را به یک تجارت تبدیل کنید، شما باید با آن مثل یک تجارت برخورد کنید و هیچ فرد تجاری موفقی اجازه نمی دهد که اطلاعات آماری مهم درباره ی تجارت آنها مورد توجه قرارنگیرد. در تجارتهای آنلاین شناختن ترافیک و نتیجاتا بازدیدکنندگان، کلید اصلی موفقیت می باشد.

بنابراین یک ابزار تحلیل و آمارگیری مناسب بیابید و با استفاده از آن موفقیت خود را اندازه گیری کنید.

منتشر شده در بلاگ ایران هاست توسط: نصیری

ایران هاست، ارائه دهنده سرويس های ثبت دامنه، ميزباني وب، میزبانی ایمیل، میزبانی اختصاصی و سرورهای اختصاصی و مجازی مطابق با استانداردهای جهانی

شما ممکن است علاقه داشته باشید:

0 تفکر بر روی “۱۰ ابزار برتر تحلیل و آمارگیری وب سایت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی ما

دسته بندی ها