بهبود UX وب سایت با مدیریت متون

عمده محتوایی که بازدیدکنندگان وب سایت ها با آن برخورد می کنند محتوای نوشته شده و متنی هستند که قصد اطلاع رسانی یا فروش چیزی را دارند. بخش های دیگر محتوا شامل  تصاویر، ویدئو و طرح های گرافیکی هستند. اینکه طراحان وب سایت چگونه این محتویات را مرتب می کنند تاثیر بسیار زیادی بر حفظ بازدیدکنندگان وب سایت شدارد.

قالب بندی نیز مورد  دیگری است که باید در مرکز توجه  طراحان قرار بگیرد. با استفاده از تکنیکی با نام قطعه بندی  شما می توانیدمحتوا را به گونه ای مرتب کنید تا هم مطالعه وب سایت  برای بازدیدکنندگان راحت تر شده  و هم  باعث بهتر شدن تجربه کاربری شود.

وقتی  در نظر بگیرید یک فرد معمولی چگونه در محیط اینترنت به خواندن وب سایت ها می پردازد دقیقا می توانید ببینید که چرا قطعه بندی برای چینش محتوای وب سایت ضروری است.

افراد دقیقا چه چیزی  را در وب سایت می خوانند :

اگر فکر می کنید که افراد بیشتر یا حتی نصف مطالب وب سایت  را می خوانند، زیاد از حد روی آنها حساب باز کرده اید. مطالعات بر روی عادت های خواندن محتوای وب سایت ها نشان می دهد که افراد زمان کافی برای خواندن درست هر کلمه ، پاراگراف یا صفحه صرف نمی کنند. در عوض، نگاهی سطحی و گذرا به محتوای وب سایت دارند.

یک مطالعه مربوط به بیش از یک دهه پیش نشان داد که افراد محتوا را کلمه به کلمه نمی خوانند و تنها آن را اسکن می کنند. مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۳ با مشاهده این پدیده نتیجه مشابهی گرفتند.

با مشاهده این مطالعات می توان نتیجه گرفت که بسیاری از محتوای وب سایت شما خوانده نمی شوند و در بهترین حالت افراد تنها آن را یک بررسی اجمالی می کنند.

از پاراگراف های کوچک و کوتاه استفاده کنید

زمانی که محتوا را در صفحات می چینید ، مطمئن شوید که از پاراگراف های کوچک و کوتاه استفاده می کنید. هر دو مطالعه فوق در یافتند که بازدید کنندگان شما مطالب را کلمه به کلمه نمی خوانند.

مطالبی که بصورتی قالب بندی شده اند و  دارای پاراگراف های بزرگ و طولانی هستند برای یک نگاه انداختن سطحی مناسب نیستند. وقتی پاراگراف ها طولانی باشند خوانندگان از ماندن در وب سایت دلسرد می شوند. این امر به دلیل نوع روشی است که صفحات وب را می خوانند.

وقتی خوانندگان مطالب بطور سطحی به آنها نگاه می اندازند، سعی دارند  اطلاعات را از محتوا بیرون بکشند به طوری که  به آنها کمک کند تصمیم بگیرند که آیا می خواهند به خواندن مطالب ادامه بدهند یا خیر. پاراگراف های طولانی تر اجازه این کار را به آنها نمی دهد اما پاراگراف های کوتاه آنها را قادر می سازد  حس بهتری از کیفیت محتوای  وب سایت داشته باشند.

برای مثال  وب سایت National Geographic وب سایتی با پاراگراف های کوتاه  است. پاراگراف های این سایت به ندرت از سه جمله تجاوز می کنند. این حالت برای یک نگاه اجمالی بسیار مناسب است.

استفاده از نشان گرهای نقطه ای

زیبایی استفاده از این شنان گرها در این است که آنها چشم ها را مستقیما به سمت مطالبی هدایت می کنند که خواندشان آسان است. زیرا بصورت متوالی و با طول کوتاه ارایه می شوند و گزینه ای ایده آل برای روشی است که بازدیدکنندگان محتوا را می خوانند.

وب سایت Copyblogger  توصیه می کند از این نشان گرهای نقطه ای استفاده کنید، چرا که افراد پست ها،صفحات،مقالات و غیره را متفاوت با  آیتم های دیگر   می خوانند.

مطالبی باید به گونه ای ارایه شوند که در چند دقیقه اطلاعات زیادی را به بازدیدکنندگان بدهد به دلیلاینکه افراد مطالب را به طور کامل نمی خوانند،. نشان گرهای نقطه ای این کار را بطور کامل انجام میدهند.

همچنین تاکید می شود که نشان گر های نقطه ای نباید طولانی شوند و همانطور نباید جملات یا قطعات طولانی برای هر نشان گر قرار دهید چرا که از هدف اصلی آن  دور خواهید شد. هر چه مطالب نشان گر نقطه ای کوتاه تر باشد برای خواندن بهتر است.

یکی از بهرین مکان ها برای مشاهده چگونگی استفاده از نشان گر های نقطه ای سایت های تجاری همانند Flipkart است. به عنوان نمونه در این لینک ،مشخصات گوشی موبایل سامسونگ را مشاهده می کند که با استفاده از نشنان گر های نقطه ای خصوصیات آن ارایه شده است.

استفاده از عنوان و عنوان فرعی  

این گزینه ها برای جدا کردن محتوا به بخش هایی که به راختی قابل خواندن باشند و بخش های قابل هضم عالی هستند. به علاوه عنوان ها و عنوان های فرعی  به عنوان پیش نمایش کوچک از بخش بعدی محتوا هستند،بنابراین این امکان خوانندگان را قادر می سازد به سرعت دریابند بخش بعدی در چه زمینه ای  است و تصمیم بگیرند که به خواندن ادامه بدهند یا خیر.

مطالعات نشان می دهد که بسیاری از بازدید کنندگان وب سایت ها، بیشتر عناوین را می خوانند. این مطلب نیز همان نتایج مطالعات پیشین را اثبات می کند، مبنی بر اینکه بازدیدکنندگان تنها نظری سطحی به مطالب می اندازند.

طبق گزارش واشینگتن پست،۶۰ درصد افراد تنها عناوین صفحات را می خوانند و فرقی نمکند بر روی کامپیوتر دسک تاپ یا موبایل بخوانند.

این مطلب اشاره به توجه کم بازدیدکنندگان و کاربران به وب سایت ها دارد.  بسیاری از افراد تنها عناوین را می خوانند، کار شما به عنوان یک طراح این است که مطمئن شوید عناوین مطالب شما چیزی را که کاربران انتظار آن را دارند بطور واضح به آنها ارایه می کند، در غیر اینصورت ممکن است کاربران تمایلی نداشته باشند تا بیشتر در مطالب وب سایت شما عمیق شوند.

یک نمونه از سایتی که با عناوین بسیار کار می کند وب سایت Listverse  است. در این وب سایت خواهید دید که چگونه وب سایت ها با از استفاده از عناوین واضح پیش نمایشی از محتوایی که دارند را ارایه می کنند. زمانی که شخصی به سمت پایین اسکرول می کند, عناوین فرعی دقیق تر مشخص می کنند که هر بخشی چه محتوایی را پوشش می دهد.

بهبود UX با قطعه بندی محتوای وب سایت

راز اینکه بتوانید به یازدید کنندگان وب سایت محتوای بهتری نشان دهید این است که این کار را  همانطور انجام دهید که  کاربران بصورت ذاتی به دنبال آن هستند. یعنی قطعه بندی. محتوای شما قرار است وارد جنگ سختی در محیط اینترنت شود، لذا عدم قطعه بندی وب سایت مطمئنا باعث می شود افراد کمی مطالب وب سایت  شما را بخوانند.

این مطلب به معنی  مراجعه کمتر،کاربر و مشتری کمتر است، بطوری که ممکن است حتی افرادی مطالب مربوط به فروش شما را نخوانند و این به معنی از دست رفتن  یک فروش  است و ، یا حتی ممکن است بازدیدکننده دیگری از خواندن بلاگ شما امتناع کند و این معنی عدم ثبت نام کاربران در وب سایت شماست. بطور خلاصه، عدم قطعه بندی محتوای وب سایت به خروجی ضعیفی خواهد داشت.

قطعه بندی افراد را تشویق می کند تا محتوای وب سایت را همانطور که مستعد خوانده شدن هستند بخوانند، که همان نگاهی سطحی و اجمالی است. در مقابل این حقیقت مقاومت نکنید، مطالب را با هم در پاراگراف های طولانی تر دسته بندی  نکنید و انتظار نداشته باشید که افراد مطالبتان را کلمه به کلمه بخوانند.

حقیقت این است که افراد نه تنها زمان زیادی را برای خواندن محتوای وب سایت صرف نمی کنند. کار شما به عنوان یک طراح این است که توجه به این نکته را بیشتر کنید و کاربران را ترغیب کنید که مطالب را بخوانند و تا حد ممگن در وب سایت بمانند. ان کار را تنها با قطعه بندی می توانید انجام دهید.

منتشر شده در بلاگ ایران هاست توسط: نصیری

ایران هاست، ارائه دهنده سرويس های ثبت دامنه، ميزباني وب، میزبانی ایمیل، میزبانی اختصاصی و سرورهای اختصاصی و مجازی مطابق با استانداردهای جهانی

شما ممکن است علاقه داشته باشید:

0 تفکر بر روی “بهبود UX وب سایت با مدیریت متون”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی ما

دسته بندی ها