آشنایی با تگ های Heading

تگ های هدینگ(Heading Tag) در HTML از ( H1 تا H6 ) بدین منظور ارایه شده اند که یک سلسه مراتب منطقی را بر روی صفحه وب سایت ایجاد کنند. از این تگ ها برای تقسیم کردن وب سایت از لحاظ معنایی و همچنین فراهم کردن اطلاعاتی در مورد ساختار صفحات وب برای موتورهای جستجو استفاده می شود. این مطلب در مورد وب سایت هایی که محتوای متنی بیشتری دارند بسیار مهم تر است.

h1-heading-tag

تگ های Heading  و  (H1,H2,H3, . . H6)  بدین دلیل ارایه شدند که علاوه بر کمک به قالب بندی ظاهری متن  اطلاعاتی را در مورد سلسله مراتب ساختاری یک صفحه وب سایت ارایه دهند. لذا بهتر است که از تگ ها برای اهداف در نظر گرفته شده در سلسه مراتب اطلاعاتی استفاده کنید نه فقط برای قالب بندی متن.
عناصر هدینگ ۶ سطح را ارایه می کنند، H1 مهم ترین آنهاست و H6 نیز از کمترین اهمیت برخوردار است. تگ هدینگ در هر بخش بطور خلاصه موضوع آن بخش را شرح می دهد.

ساختار هدر ها

هر صفحه از وب سایت می تواند بر اساس میزان اهمیت محتوای خود ساختار مشخصی داشته باشد. بنابراین ترکیب هدر ها باید همان منطق متن را دنبال کنند. H1 همیشه موضوع اصلی است و H2 موضوع ثانویه که مرتبط با موضوع اصلی است، در صورتی که یک موضوع فرعی از موضوع دوم وجود داشته باشد، در اینصورت در تگH3 قرار می گیرد. البته توصیه می شود نگذارید که همه موارد از تگ H4 عبور کند،بهتر است که موضوعات صفحه بر روی H1 و H2 های مرتبط متمرکز باشند.
اگر می خواهید در مورد یک موضوع فرعی مطالب با جزییات بیشتری بنویسید می توانید صفحه دیگری ایجاد کنید. اگر پست جدیدی که ایجاد کرده اید یک موضوع فرعی از پست دیگری است، می توانید هدرمرتبط را به آن پست لینک دهید.
ساختار هدینگ نه تنها در نمایش واضح صفحه وب سایت اهمیت دارد بلکه برای موتورهای جستجو و افرادی که از text reader استفاده می کنند نیز مهم است.
در مثال زیر نشان داده شده است که تگ های هدینگ چگونه به هم مرتبط هستند. توجه کنید که با افزایش عدد تگ هدینگ ، آن بخش وارد سطح زیرین از هدینگ بالایی خود می شود.

Heading1

بر این اساس چینش مطالب در یک صفحه وب می تواند بدین شکل باشد :

Heading2

 

ساختار هدینگ ها و بهینه سازی موتور های جستجو

ساختار هدینگ ها نقش مهمی در بهینه سازی موتورهای جستجو ایفا می کنند. موتورهای جستجو هدینگ های وب سایت شما را همان گونه که هست بررسی می کنند. اگر یک وب سایت از این تگ ها به درستی برای یک ساختار درست هدینگ استفاده کند، بازدیدکننده قادر است موضوعات صفحه را به صورت گذری مشاهده کرده و روی موضوع مورد علاقه خود تمرکز کند. اگر موضوعی توانست بازدیدکننده را به خود جلب کند ، وی به بخش مورد نظر می رود و مطلب مورد نظر خود را مطالعه می کند. لذا همانطور که می بینید ساختار هدینگ برای خوانایی صفحه نیز بسیار اهمیت دارد.

مواردی که در استفاده از تگ های هدینگ باید رعایت شوند

۱٫از تگ های H1 تا H6 به عنوان مشخصه های بخش های عنوان و عنوان های فرعی استفاده کنید و نه برای قالب بندی متن و اندازه آن.
۲٫ بسیاری از متخصصین توصیه می کنند که H1 را برای عنوان صفحه، H2 را برای عنوان های مهم و H3 را برای عنوان های فرعی مهم کنار بگذارید.
۳٫ اگر می خواهید در یک متن فرو رفتگی ایجاد کنید بهتر است از یک تگ Blockquote استفاده کنید.
۴٫ اگر می خواهید به متن فرم خاصی دهید و یا کل در پاراگراف فرو رفتگی ایجاد کنید از یک CSS استفاده کنید.
۵٫ از تگ P پاراگراف برای جدا کردن پاراگراف ها استفاده کنید.
۶٫ مهم ترین هدینگ استفاده شده در صفحه باید H1 باشد و در هر صفحه تنها باید از یک H1 استفاده کرد.
۷٫هدینگ های فرعی باید H2 باشند و هدینگ های زیر مجموعه هدینگ فرعی بایدH3 باشند و الی آخر. به عبارتی دیگر در html عناصر H2 باید در ادامه H1 بیاند ، H3 در ادامه H2 و الی آخر.
۹٫ هر هدینگ باید دارای کلمات کلیدی با ارزش باشد در غیر این صورت استفاده از آن بی فایده است.
۱۰٫ دقت کنید که تگ های هدینگ تنها برای هدینگ استفاده شوند نه برای تغییر اندازه و فونت متن.
۱۱٫از تگ های هدینگ برای متون مخفی استفاده نکنید. استفاده از هر نوع متن مخفی برای وب سایت شما یک پنالتی محسوب می شود. خصوصا اگر بخشی باشد که بر SEO تاثیر گذار باشد.
۱۲٫ تگ های هدینگ را در صفحات مختلف سایت خود تکرار نکنید. سعی کنید در میان صفحات وب سایت تگ های هدینگ منحصر به فرد داشته باشید.
۱۳٫ محتوای به کاربرده شده در تگ H1 نباید مابه با تگ متا باشد.

تگ های هدینگ از نگاه SEO

۱٫موتورهای جستجو ارتباط تگ های هدر و محتوای مربوط به آن را بررسی می کنند.
۲٫موتور های جستجو سازگاری بین تگ های هدر و دیگر بخش های صفحه را بررسی می کنند.
۳٫ تگ H1 مهمترین تگ است و نباید به هیچ وجه از آن صرف نظر کرد. موتورهای جستجو به کلمات به کار برده شده در تگ H1 دقت می کنند. لذا دقت کنید این تگ باید حاوی یک توضیح ابتدایی از محتوای صفحه باشد، به عبارتی H1 همان کار تیتر صفحه را می کند.
۴٫تگ های هدینگ به کاربر اجازه می دهد دریابد که محتوای صفحه در چه موردی است. و از طرفی در نظر داشته باشید موتورهای جستجو اهمیت زیادی به تجربه کاربر در یک سایت می دهند.

تگ های هدینگ از نگاه کاربری

۱٫برای کاربران وب که از یک متن خوان استفاده می کنند،جا به جایی بین بخش های محتوا به دلیل ساختار درست هدینگ ها، راحت تر خواهد بود.
۲٫ هدینگ H1 به کاربران یک نگاه گذرا و کلی سریع از کل محتوای صفحه می دهد.
۳٫ با مطالعه تگ های هدینگ مختلف،کاربران می توانند یک صفحه را مرور کنند و تنها بخش هایی که به آن علاقه مند هستد را بخوانند.
۴٫استفاده از این تگ ها ضمن تغییر اندازه و فونت بخشی از متن، باعث می شود که یک صفحه وب مرتب و واضج تر به نظر برسد.

منتشر شده در بلاگ ایران هاست توسط: حسن زاده

ایران هاست، ارائه دهنده سرويس های ثبت دامنه، ميزباني وب، میزبانی ایمیل، میزبانی اختصاصی و سرورهای اختصاصی و مجازی مطابق با استانداردهای جهانی

شما ممکن است علاقه داشته باشید:

0 تفکر بر روی “آشنایی با تگ های Heading”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی ما

دسته بندی ها